Blogi za darmo Blog.Bisi.Pl - darmowe blogi!

Co tam panie w świecie? - II

Posted by konrado99 | Coś tam, gdzieś tam. | środa 23 luty 2011 00:36

Z każdym dniem obserwuję zamieszki w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie; z jednej strony jestem pełen podziwu, że mieszkańcy poszczególnych krajów byli gotowi zbuntować się wobec autorytarnych reżimów - mimo, iż wiedzieli jaka może być odpowiedź rządu - oraz cenię niezwykle zapał obywateli jaki towarzyszy tej rewolucji. Z drugiej jednak strony, nie da się nie zauważyć, że te przemiany polityczne pociągną za sobą pewną ilość ofiar; tragiczne jest to, iż libijski przywódca nakazał ostrzelać z samolotów, protestujących ludzi. Niektórzy wojskowi nie chcą wykonywać rozkazów, uciekają, przez co wydaje się na nich wyroki śmierci - solidarność ludzi zawsze zwycięża!

Wszystko zaczęło się chyba od Tunezji, potem zadziałał efekt lawiny (domina) i zamieszki rozprzestrzeniły się na inne kraje. Czytając o tych wydarzeniach, spotkałem się z określeniem “Arabska Wiosna Ludów” - tak, myślę że to właściwy termin i uważam że trwale zapisze się on na kartach historii świata, jako ten, który opisywał będzie to z czym mamy aktualnie do czynienia. Przyszło mi do głowy również określenie “Arabska fala demokratyzacji”, ale szybko stwierdziłem, iż nie jest ono właściwe z dwóch powodów:

1. Czy w narodach arabskich możemy w ogóle mówić o demokracji w znaczeniu w jakim my ją rozumiemy ??

2. Pamiętać należy także o tym, że nawet jeśli rządy autorytarne zostaną obalone, to nie oznacza to   automatycznego wprowadzenia i zaakceptowania procedur demokratycznych.

***

Mapa arabskich protestów

Brak komentarzy »

Do tego wpisu nie dodano żadnych komentarzy.

Wątek RSS dla komentarzy do tego wpisu. Adres TrackBack

Dodaj komentarz